Wystawa ilustracji do książki Karoliny Kusek "Dzieci Marsa", 
Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Łódź 2017

    
Opis wystawy
Wystawa w fotoilustracji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi prezentuje cykl ilustracji, które powstały w 2015 roku do publikacji „Dzieci Marsa” - kolejnego dziecka artystycznego duetu: poetki Karoliny Kusek i ilustratorki Joanny Hrk. Na dzieło składa się 50 wierszy w trzech wersjach językowych i tyle samo ilustracji. Tematy poruszane przez Karolinę Kusek pokazują ogrom tragedii, jakie niesie ze sobą wojna – niezależnie od czasu i miejsca. Pojawiają się w niej postaci historyczne jak legionista Jan Kula czy Janusz Korczak, ale także wątki osobiste... 
Dzieci Marsa” - to wzruszająca, zapisana w strofach, opowieść o życiu poetki Karoliny Kusek, jej dzieciństwie, przeżyciach jej rodziny. To książka bardzo, bardzo osobista. Wiersze zamieszczone w tomie dojrzewały latami, by wreszcie ujrzeć światło dzienne. Nie mogły się ukazać wcześniej, bo były zbyt bolesne, zbyt prywatne. 
Książka ma formę albumu zachęcając do wielokrotnego przeglądania i przeżywania historii dzieci oglądanych na fotografiach, co pozwala odnaleźć każdorazowo nowe szczegóły kombinacji elementów realistycznych i fantastycznych. 
Joanna Hrk o fotoilustracjach
Moje fotoilustracje przyjmują formę starych fotografii ukazujących dzieci w fantastycznym świecie metafory ikonografii wojennej i dziecięcej. Z punktu widzenia techniki każda z ilustracji jest kolażem. Ich kompozycja składa się z elementów stworzonych oddzielnie i połączonych w całkowicie nową, surrealistyczną całość. Dzieło jest jednocześnie oderwane od rzeczywistości - zastosowanymi zestawami krajobrazów, kolorów, postaci magicznych i na tyle z rzeczywistością związane przez zastosowanie zdjęć autentycznych postaci dzieci, żołnierzy, zwierząt, roślin itd., że do złudzenia przypomina sen, gdzie świat realny miesza się z ułudą. Zwizualizowanie tekstu w sposób jak najdokładniejszy a zarazem artystyczny jest dla mnie jako ilustratora priorytetem. Fotoilustacje zawiera między innymi publikacja "Objęłam spojrzeniem świat dziecka". Inicjatorem publikacji było Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Była to publikacja okolicznościowa związana z ogłoszeniem przez Sejm roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Publikacja "Objęłam spojrzeniem świat dziecka" zawiera 50 wierszy w czterech językach autorstwa znakomitej wrocławskiej poetki Karoliny Kusek i tyle samo fotoilustracji mojego autorstwa. Bliźniacza publikacja (50 wierszy w trzech wersjach językowych, każdy uzupełniony fotoilustracją) nosi tytuł: "Dzieci Marsa". Tematy poruszane przez Karolinę Kusek pokazują ogrom tragedii, jakie niesie ze sobą wojna – niezależnie od czasu i miejsca. Pojawiają się w niej postaci historyczne jak legionista Jan Kula czy Janusz Korczak, ale także wątki osobiste. To wiersze trudne, refleksyjne, traktujące nie tylko o życiu, ale o samotności, biedzie, śmierci, które dotykają świat najmłodszych.

zdjęcia z wernisażu wystawy "Odbitki prawdy – Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, 2017

Wybrane ilustracje z publikacji "Dzieci Marsa"


(c)2021, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Na stronie wykorzystano ilustracje Joanny Hrk z tomów wierszy 
Karoliny Kusek pt.: "Objęłam spojrzeniem świat dziecka" i "Dzieci Marsa"