Karolina Kusek - The Envoi

     

O autorze

Karolina Kusek (ur. 1940 w Tarnopolu, mieszka we Wrocławiu) - poetka, dziennikarka, autorka fraszek, aforyzmów, „mądrości” i tekstów. 
  • Jest absolwentką Szkoły Muzycznej we Wrocławiu (klasa skrzypiec), Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Pedagogicznej im. Marii Grzegorzewskiej. Pracowała w Instytucie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, a następnie jako felietonistka w dziennikach „Słowo Polskie” i „Słowo Powszechne”. Debiutowała wierszem „Precz z tobą, rakieta” w 1970 roku w magazynie dla dzieci Miś. W 1982 roku opublikowała zbiór wierszy dla dzieci pt. „Zapiski słonecznika”. 
  • Jest autorką 28 zbiorów wierszy, głównie dla dzieci io dzieciach, takich jak: „Na ziemi i wyżej”, „Spacerując po polach”, „Kolory lata”, „Twoje słowa”, „Z babcią w dłoni”. , „Moje krajobrazy”, „Malowane słońcem”, „Przebłyski naszego dzieciństwa”, „Ku słońcu”, „W dół atramentowym szlakiem”, „Podążając za sercem”, „Moje spojrzenie obejmowało świat dziecka”, „Dzieci Marsa” i wiele innych. Jest autorką poetyckiej wersji „Dziadka do orzechów” według Hoffmanna na premierę baletową w Operze Wrocławskiej, a także dramatu teatralnego „Tajemniczy cień” „Wodny łez”. 
  • Karolina Kusek jest wielką orędowniczką praw dziecka, bo jak sama mówi DZIECKO to największe dobro i nadzieja dla świata, zasługujące na szacunek, godne dzieciństwo, miłość i rozwój. W swojej poezji skupia się na świecie dziecka: jego życiu, doświadczeniach, emocjach. Pokazuje świat widziany oczami dziecka, który bardzo często różni się od tego, jak widzą go dorośli. W licznych wierszach wspomina czasy wojny i niewyobrażalną tragedię dzieci. Jej twórczość jest szczególnym świadectwem pamięci i przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Swoją twórczością poetka zarówno apeluje do dorosłych, by zwracali uwagę na problemy i tragedie dzieci współczesnego świata, jak i do dzieci, próbując kierować ich wrażliwością na piękno, solidność i kruchość świata, mądrość odwiecznych praw przyrody, których nieodłączną częścią jest człowiek. Wiele wierszy Karoliny Kusek ukazało się w czasopismach pedagogicznych, prasie ogólnopolskiej i regionalnej, antologiach poezji dziecięcej oraz podręcznikach szkolnych i przedszkolnych. Poezja Kuska została przetłumaczona na wiele języków obcych, w tym angielski, chiński, czeski, esperanto, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski itp. 
  • Karolina Kusek otrzymała liczne nagrody: Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej (nagroda za pracę organiczną im. Marii Konopnickiej), Nagroda Literacka im. Klemensa Janickiego (Nagroda Literacka Klemensa Janickiego), statuetka Fenixa (nagroda ekspresjonistyczna Tadeusza Micińskiego), srebrny medal Labor Omnia Vincit Hipolita Cegielskiego oraz Homer - Europejski Medal Poezji i Sztuki. Jest także wielokrotną laureatką Plebiscytu Wpływowych Kobiet Dolnego Śląska oraz finalistką plebiscytu Osobowość Roku 2017 i 2019. W 2018 roku Karolina Kusek zajęła III miejsce w XX-leciu Plebiscytu Najbardziej Wpływowych Kobiet Dolnego Śląska, organizowanym wyłącznie dla przedstawicieli mediów (redaktorów naczelnych, redaktorów działów, krytyków, ekspertów i fotoreporterów).    

(c)2021, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Na stronie wykorzystano ilustracje Joanny Hrk z tomów wierszy 
Karoliny Kusek pt.: "Objęłam spojrzeniem świat dziecka" i "Dzieci Marsa"